BODYMIND-HELG PÅ HÄLSOKOMPANIET

23–24 maj
Välkommen till en inspirerande helg där vi sätter fokus på både kropp och sinne. Under två dagar får du möjlighet att fylla på med energi, kunskap och återhämtning tillsammans med vårt engagerade team: Nina, Marie B, Marie O och Linnea.
Här möts rörelse, stillhet och insikt i en varm och tillåtande miljö – oavsett om du vill stressa ner, hitta ny motivation eller bara ge dig själv en stunds välförtjänt egen tid.

SCHEMA LÖRDAG 23 MAJ

Lördag 23 maj
09:00 – Morgonyoga (45 min)
Vi startar dagen mjukt med en lugn och inkännande yogaklass. Här väcker vi kroppen, landar i andetaget och sätter tonen för en harmonisk dag.

 

10:00 – Föreläsning: Stress och stresshantering
med Nina Skäre
Som en del av vår inspirerande Body & Mind-helg bjuder vi in till en föreläsning som berör på djupet – och samtidigt ger konkreta verktyg du kan använda direkt i din vardag.
Nina Skäre har över 20 års erfarenhet som socionom och är även utbildad massör och stresspedagog. Hennes kunskap är både professionell och personlig. Efter en lång period av krävande stress i livet drabbades hon själv av hjärntrötthet – och delar idag med sig av sin resa och sina verktyg tillbaka.

Det här är en varm, personlig och hoppfull föreläsning – med glimten i ögat – som möter dig där du är.

Du får med dig:

Enkla sätt att skapa återhämtning i vardagen
Ökad förståelse för hur stress påverkar kropp och sinne
Verktyg för att hushålla med din energi
Inspiration till att ta hand om dig själv – på riktigt
En stund som kan göra verklig skillnad.

11:15 – YOGAMASHUP (60 min)
En varierad yogaklass där vi kombinerar tre olika stilar för en komplett upplevelse:
Fusionyoga (20 min) – dynamiskt flöde med fokus på styrka, rörlighet och balans
Les Mills BodyBalance (20 min) – kontrollerade rörelser med fokus på andning, hållning och inre lugn
Les Mills Yinyoga (20 min) – djup stretch och total avslappning
En perfekt mix av energi, närvaro och återhämtning.
SCHEMA SÖNDAG 24 MAJ

Söndag 24 maj

15:30 – Massage (20 min)
Unna dig en avkopplande behandling med Nina.
Pris: 200 kr per behandling.

18:00 – Les Mills Hatha Yoga med Marie B
En klassisk och lugn yogaklass med fokus på andning, rörlighet och närvaro.

18:55 – Les Mills Yinyoga med Marie B
En stillsam och återhämtande klass där vi landar veckan och ger kroppen tid att släppa på spänningar.

VI SER FRAM EMOT ATT DELA DENNA HELG MED DIG

BODYMIND-helgen är för dig som vill hitta balans, fylla på med ny energi och ta hand om både kropp och sinne. Du deltar utifrån dina egna förutsättningar – utan krav, bara möjligheter.

Bokning sker via Go Active-appen för medlemmar.
För frågor och funderingar maila till johan@halsokompaniet.se